Erdoğan ATMIŞ

Erdoğan ATMIŞ

1970 yılında Trabzon’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı kentte 1987 yılında tamamladı. İstanbul Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü’nden 1992 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi (İ.Ü) Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı Orman Ekonomisi Programı’nda hazırladığı yüksek lisans tezinin konusu “Yayla Turizminin Altyapı Sorunları”dır.  İ.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı Ormancılık Politikası Programı’nda 1998 yılında tamamdığı doktora tezinin konusu ise; “Bartın’da Ormancılık ve Toplumun Ormandan Beklentilerinin Karşılanma Düzeyi” dir.

Dr. Atmiş meslek hayatına 1994 yılında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Ormancılık Politikası Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak başlamıştır. Dr. Atmiş 1999 yılında aynı ana bilim dalında yardımcı doçent ve 2007 yılında doçent olmuştur. Orman Fakültesi’nin 2008 yılında kurulan Bartın Üniversitesine bağlanmasından sonra bu üniversitenin kadrosuna katılmıştır. Görevini bu üniversite 2013 yılından beri Profesör olarak sürdürmektedir.

Dr. Atmış'ın; Ormancılık Politikası, Ormancılık Yönetimi, Orman-Toplum İlişkileri, Ormancılıkta Katılım, Orman-Çevre İlişkileri, Ekoturizm, Doğal Kaynak Yönetimi, Ormancılıkta Kadın, Ormancılık Kooperatifleri, Kent Ormancılığı ve Korunan alanlar gibi konularda yurt içinde ve yurt dışında yayınlanmış 120'yi aşkın makale, kitap ve kitap bölümü vardır.

Dr. Erdoğan Atmış Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) kuruculuğu ve delegeliği, Batı Karadeniz Çevre Platformu (BAKÇEP) kuruculuğu ve delegeliği vardır. Bartın Platformu kurucusu ve yürütme kurulu üyesidir. Bir dönem Türkiye Ormancılar Derneği Bartın temsilciliği yapmıştır. Türkiye Ormancılar Derneği Bilim Kurulu ile Ormansızlaşma Komisyonu üyesidir.  Orman Mühendisleri Odası üyesi ve Bartın Eğitim ve Kültür Derneği (BEKDER) yönetim kurulu üyesidir.

Dr. Atmış, Hollanda’nın Tilburg kentindeki Avrupa Doğa Koruma Merkezi’nde üç ay, Vrije Universiteit Amsterdam’a bağlı Çevre Araştırmaları Ensitüsü’nde 1 yıl konuk araştırmacı olarak çalışmıştır.  Ayrıca Avrupa Birliği Cost FP 1204 Green Infrastructure and Urban Forestry Aksiyonunun yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. FAO Silva Mediterranea Working Group on Urban and peri-urban forestry (WG7) üyesidir.